Kancsó – 2023. november

Készítése helye: Kispest

Leltári száma:  2018.1.2.

Mérete: fenékperem átmérője: 8,4 cm, magassága: 18,3

A keménycserépnek, kőedénynek nevezett, magas hőfokon égetett gyári termékek, Magyarországon a 19. században terjedtek el. A parasztság körében népszerűvé vált kőedényeket viszonylag olcsón és nagy mennyiségben állították elő, népi motívumokkal díszítették, elsősorban növényi díszítményekkel, ritkábban kiegészítésül feliratok, nevek szerepeltek rajtuk. Megyénkben nem működött keménycserép gyár, így minden darab az ország más területérő vagy külhonból jutott el hozzánk.

A Rétközi Múzeum jelen kancsóján a kispesti gyár nevét kezdőbetűivel jelölő, háromszög alakú, zöld színű pecséttel nyomott márkajegy látható, alatta „GRANIT” felirattal. Az ez alatt fekvő oválisban a „MADE IN HUNGARY” olvasható, export tevékenységre utalva. A kispesti gyártmányokon rendszerint a gyár katalógusában szereplő termékszámot is feltüntették, a gyűjteményünkben lévő kancsón a 113-as szám látható.

A kispesti gyár 1922-ben több cég egyesülésével jött létre, főként tömegfogyasztásra szolgáló olcsó fajansztermékek előállítására, Porcellán-, Kőedény- és Kályhagyár Rt. néven. A gyár 1924-ben kezdett el termelni, amikor az itthoni termelés elég veszteségessé vált, ezt azonban a főként Romániára és a Balkánra irányuló export tevékenysége kompenzálta. Az új gyárnak helyt kellett állnia a piacon, így kínálatában igen változatos, új irányzatokat megjelenítő edények is szerepeltek.

 Eleinte többféle magyaros díszítésű kancsó készült itt, piros, zöld és kék színű, jellegzetesen fúvott szájperemmel. A Rétközi Múzeum gyűjteményében lévő kancsó csőrrel ellátott szájperemén és a fülén is ilyen jellegzetes fúvott, kék színű sáv látható, hasán hét darab kisebb-nagyobb méretű pöttyel. A tejeskancsót 2018-ban Bíró Jánosné Orosz Mária, budapesti lakos ajándékozta a Rétközi Múzeumnak.

Felhasznált irodalom:

Páll István: A bécsi szalagtól a magyaros stílusig. Keménycserepek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közgyűjteményeiben, Kisvárda 2020.

Galéria